Stackpole Electronics Inc. RNF12FTD56K2
RNF12FTD56K2 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTD56K2
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 56.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTD56K2.pdf
Availability of RNF12FTD56K2
QUANTITY
RNF12FTD56K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTD56K2
Internal Part NumberEIS-RNF12FTD56K2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTD56K2
Related LinksRNF12F, RNF12FTD56K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTD56K2 Details Description
Related parts for RNF12FTD56K2
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 6A SOT1061 datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 667MHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
LP 10.16/04/90 3.2SN OR datasheet.pdf
CONN RCPT DUST CAP SIZE 16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
CIR 12C 12#16 SKT RECP BOX datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf