Stackpole Electronics Inc. RNF12FTD5K10
RNF12FTD5K10 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTD5K10
Brief Description
RES 5.1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTD5K10.pdf
Availability of RNF12FTD5K10
QUANTITY
RNF12FTD5K10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTD5K10
Internal Part NumberEIS-RNF12FTD5K10
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTD5K10
Related LinksRNF12F, RNF12FTD5K10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTD5K10 Details Description
Related parts for RNF12FTD5K10
CABLE ASSY R/A 0.7MM 6' 24 AWG datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K 2% 0603 datasheet.pdf
POE INJECTOR 30W 56V DESKTOP datasheet.pdf
TOOL CRIMP 14AWG MINI-PLUS TERM datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 6-32 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 257MA 720 MOHM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 4W datasheet.pdf
IC MCU ARM 100MHZ 128K 32-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS R/A TOP MT GOLD datasheet.pdf