Stackpole Electronics Inc. RNF12FTD8R87
RNF12FTD8R87 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12FTD8R87
Brief Description
RES 8.87 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF12FTD8R87.pdf
Availability of RNF12FTD8R87
QUANTITY
RNF12FTD8R87 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12FTD8R87
Internal Part NumberEIS-RNF12FTD8R87
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.87
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12FTD8R87
Related LinksRNF12F, RNF12FTD8R87 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12FTD8R87 Details Description
Related parts for RNF12FTD8R87
RES 430 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
ML RISER PLATE MOUNTING KIT datasheet.pdf
TERMINAL WMF 2.5 DI BLZ datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 20A 120/240VAC datasheet.pdf