Stackpole Electronics Inc. RNF12JTD300R
RNF12JTD300R picture photo
Mfg. Part Number
RNF12JTD300R
Brief Description
RES 300 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RNF12JTD300R.pdf
Availability of RNF12JTD300R
QUANTITY
RNF12JTD300R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12JTD300R
Internal Part NumberEIS-RNF12JTD300R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12JTD300R
Related LinksRNF12J, RNF12JTD300R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12JTD300R Details Description
Related parts for RNF12JTD300R
RELAY OPTO DC 40V 700MA 6-SMD datasheet.pdf