Stackpole Electronics Inc. RNF12JTD68R0
RNF12JTD68R0 picture photo
Mfg. Part Number
RNF12JTD68R0
Brief Description
RES 68 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RNF12JTD68R0.pdf
Availability of RNF12JTD68R0
QUANTITY
RNF12JTD68R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF12JTD68R0
Internal Part NumberEIS-RNF12JTD68R0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF12JTD68R0
Related LinksRNF12J, RNF12JTD68R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF12JTD68R0 Details Description
Related parts for RNF12JTD68R0
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
FUSE 4.5A 250V MIDGET T/D datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 52POS 1.27MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
LIGHT PIPE 4MM RND LENS 18.4" datasheet.pdf
C/O PUNCH datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 137VC AXIAL datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 25J OLIVE datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 100VDC RDL datasheet.pdf