Stackpole Electronics Inc. RNF14BAC102R
RNF14BAC102R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BAC102R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 102 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BAC102R.pdf
Availability of RNF14BAC102R
QUANTITY
RNF14BAC102R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BAC102R
Internal Part NumberEIS-RNF14BAC102R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)102
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BAC102R
Related LinksRNF14B, RNF14BAC102R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BAC102R Details Description
Related parts for RNF14BAC102R
IDC CABLE - MPK64K/MC64G/MPK64K datasheet.pdf
IC OPAMP AUDIO 15MHZ 8SO datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR60H/AE60M/HPL60H datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP MICA 43PF 2% 500V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 5A 59 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 0.02% 0.6W 2512 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
SCREW SHOULDER datasheet.pdf
IC GATE DRIVER datasheet.pdf
SQB20 22R 5% (WIRE) datasheet.pdf