Stackpole Electronics Inc. RNF14BAC113R
RNF14BAC113R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BAC113R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 113 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BAC113R.pdf
Availability of RNF14BAC113R
QUANTITY
RNF14BAC113R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BAC113R
Internal Part NumberEIS-RNF14BAC113R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)113
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BAC113R
Related LinksRNF14B, RNF14BAC113R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BAC113R Details Description
Related parts for RNF14BAC113R
FIXED IND 180UH 770MA 480 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 3.92KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IC DVR HALF BRIDGE TRPL 14SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES 3.97K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
POWER SUPPLY DC/DC 200W 3UX4HP datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 6.3V 20% X5R 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
TV 28C 26#20 2#16 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf