Stackpole Electronics Inc. RNF14BAC165R
RNF14BAC165R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BAC165R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 165 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BAC165R.pdf
Availability of RNF14BAC165R
QUANTITY
RNF14BAC165R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BAC165R
Internal Part NumberEIS-RNF14BAC165R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)165
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BAC165R
Related LinksRNF14B, RNF14BAC165R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BAC165R Details Description
Related parts for RNF14BAC165R
REFERENCE PLATFORM H8S/2218 datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 40MSPS HS 24SO datasheet.pdf
I/O MODULE 12 DIG 8 RELAY 24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
MCU 8BIT 128KB FLASH 48-LQFP datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V LFPAK datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
TWZR PAIR CONICAL SHARP 1MM datasheet.pdf