Stackpole Electronics Inc. RNF14BAC1K11
RNF14BAC1K11 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BAC1K11
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.11K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BAC1K11.pdf
Availability of RNF14BAC1K11
QUANTITY
RNF14BAC1K11 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BAC1K11
Internal Part NumberEIS-RNF14BAC1K11
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BAC1K11
Related LinksRNF14B, RNF14BAC1K11 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BAC1K11 Details Description
Related parts for RNF14BAC1K11
RES SMD 91 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC INVERTER TRIPLE SSOP8 datasheet.pdf
KIT EVAL FOR MAX2830 datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SRL 120SPS 10UMAX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf