Stackpole Electronics Inc. RNF14BAC48K7
RNF14BAC48K7 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BAC48K7
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 48.7K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BAC48K7.pdf
Availability of RNF14BAC48K7
QUANTITY
RNF14BAC48K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BAC48K7
Internal Part NumberEIS-RNF14BAC48K7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)48.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BAC48K7
Related LinksRNF14B, RNF14BAC48K7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BAC48K7 Details Description
Related parts for RNF14BAC48K7
RES ARRAY 13 RES 680 OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 512B OTP 20SSOP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 80V 35A datasheet.pdf
POT 470K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
RES 132 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
60742A-124 BLOCK - FRONT COVER datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CABLE SKT RA datasheet.pdf
1.25MM RA HDR 4CKT SINGLE ROW datasheet.pdf