Stackpole Electronics Inc. RNF14BAD24K9
RNF14BAD24K9 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BAD24K9
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BAD24K9.pdf
Availability of RNF14BAD24K9
QUANTITY
RNF14BAD24K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BAD24K9
Internal Part NumberEIS-RNF14BAD24K9
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BAD24K9
Related LinksRNF14B, RNF14BAD24K9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BAD24K9 Details Description
Related parts for RNF14BAD24K9
LED 2MM QUAD 5V RED datasheet.pdf
CAP CER 100PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 120V datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 845K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf