Stackpole Electronics Inc. RNF14BAE20K0
RNF14BAE20K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BAE20K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BAE20K0.pdf
Availability of RNF14BAE20K0
QUANTITY
RNF14BAE20K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BAE20K0
Internal Part NumberEIS-RNF14BAE20K0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BAE20K0
Related LinksRNF14B, RNF14BAE20K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BAE20K0 Details Description
Related parts for RNF14BAE20K0
CABLE MNT #6 SCREW GRY NYL 1.2" datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 7.2A TO220FP datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 82 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANT YAGI AG 440MHZ 7.1DBD 3ELEM datasheet.pdf