Stackpole Electronics Inc. RNF14BAE2K08
RNF14BAE2K08 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BAE2K08
Brief Description
RES 2.08K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BAE2K08.pdf
Availability of RNF14BAE2K08
QUANTITY
RNF14BAE2K08 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BAE2K08
Internal Part NumberEIS-RNF14BAE2K08
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.08k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BAE2K08
Related LinksRNF14B, RNF14BAE2K08 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BAE2K08 Details Description
Related parts for RNF14BAE2K08
REG SW 1.8V 18A VERT datasheet.pdf
IC FPGA 176 I/O 256FBGA datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 60MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 8.1VWM 15VC MELF datasheet.pdf
MOSFET N-CH 620V 2.5A IPAK datasheet.pdf
RES 0.261 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8VSSOP datasheet.pdf
IC FPGA 186 I/O 256FTBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 14POS datasheet.pdf