Stackpole Electronics Inc. RNF14BAE59K7
RNF14BAE59K7 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BAE59K7
Brief Description
RES 59.7K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BAE59K7.pdf
Availability of RNF14BAE59K7
QUANTITY
RNF14BAE59K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BAE59K7
Internal Part NumberEIS-RNF14BAE59K7
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)59.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BAE59K7
Related LinksRNF14B, RNF14BAE59K7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BAE59K7 Details Description
Related parts for RNF14BAE59K7
RES SMD 11.8KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC 8-PLEX datasheet.pdf
DC/DC CONV INNOLINE ADJUSTABLE datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 203 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN 20POS 0.8MM SMT datasheet.pdf