Stackpole Electronics Inc. RNF14BAE6K42
RNF14BAE6K42 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BAE6K42
Brief Description
RES 6.42K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BAE6K42.pdf
Availability of RNF14BAE6K42
QUANTITY
RNF14BAE6K42 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BAE6K42
Internal Part NumberEIS-RNF14BAE6K42
Standard Package2,500
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)6.42k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BAE6K42
Related LinksRNF14B, RNF14BAE6K42 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BAE6K42 Details Description
Related parts for RNF14BAE6K42
CONN PLUG ASSEM SHIELD 4POS datasheet.pdf
IC SW DL ADDRESS W/1K MEM CSP datasheet.pdf
CONN SOCKET IDC 30POS DUAL 30AU datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
TVS DIODE 60.7VWM 108VC MELF datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 57.849MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 2K OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf