Stackpole Electronics Inc. RNF14BAE75K0
RNF14BAE75K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BAE75K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BAE75K0.pdf
Availability of RNF14BAE75K0
QUANTITY
RNF14BAE75K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BAE75K0
Internal Part NumberEIS-RNF14BAE75K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BAE75K0
Related LinksRNF14B, RNF14BAE75K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BAE75K0 Details Description
Related parts for RNF14BAE75K0
CHOKE COMMON MODE 2700UH datasheet.pdf
IC OSC DUAL VCO 60MHZ 16-SOIC datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
FUSE AUTO 20A 32VAC/VDC BLADE datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.171" NYLON 2.03MM datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 20% 10V AXIAL datasheet.pdf
DIN-POWER F048MS-3 0C1-2-V8 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT SKT datasheet.pdf