Stackpole Electronics Inc. RNF14BAE806R
RNF14BAE806R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BAE806R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 806 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BAE806R.pdf
Availability of RNF14BAE806R
QUANTITY
RNF14BAE806R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BAE806R
Internal Part NumberEIS-RNF14BAE806R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)806
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BAE806R
Related LinksRNF14B, RNF14BAE806R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BAE806R Details Description
Related parts for RNF14BAE806R
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 630V X7R 2225 datasheet.pdf
IC BATTERY BACKUP 4.63V 8-UDFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER SSOP TO 28DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf