Stackpole Electronics Inc. RNF14BAE8K16
RNF14BAE8K16 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BAE8K16
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.16K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BAE8K16.pdf
Availability of RNF14BAE8K16
QUANTITY
RNF14BAE8K16 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BAE8K16
Internal Part NumberEIS-RNF14BAE8K16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)8.16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BAE8K16
Related LinksRNF14B, RNF14BAE8K16 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BAE8K16 Details Description
Related parts for RNF14BAE8K16
SWITCH THUMBWHEEL BCD REAR MT BK datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CBL ASSY DIN FEMALE 6' R/A 7POS datasheet.pdf
LED GREEN/ORG CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 26SKT SLD CUP datasheet.pdf
CABLE ASSY 50POS RCPT-RCPT 500MM datasheet.pdf