Stackpole Electronics Inc. RNF14BTC1K50
RNF14BTC1K50 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BTC1K50
Brief Description
RES 1.5K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BTC1K50.pdf
Availability of RNF14BTC1K50
QUANTITY
RNF14BTC1K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BTC1K50
Internal Part NumberEIS-RNF14BTC1K50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BTC1K50
Related LinksRNF14B, RNF14BTC1K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BTC1K50 Details Description
Related parts for RNF14BTC1K50
TERM BLOCK PLUG 9POS 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
FUSE 450A 1250V 2TN/110 AR CU datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC SMB datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 50ppm 18pF 15 Ohm 0°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONV DC/DC 3A 19-28VIN 15V datasheet.pdf
FIXED IND 1.4UH 14A 3.8 MOHM SMD datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT TH HDR DR 15AU datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 1A 40 MOHM SMD datasheet.pdf