Stackpole Electronics Inc. RNF14BTC412K
RNF14BTC412K picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BTC412K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 412K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BTC412K.pdf
Availability of RNF14BTC412K
QUANTITY
RNF14BTC412K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BTC412K
Internal Part NumberEIS-RNF14BTC412K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)412k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BTC412K
Related LinksRNF14B, RNF14BTC412K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BTC412K Details Description
Related parts for RNF14BTC412K
DIODE ZENER 47V 500MW SOD123 datasheet.pdf
TRANS PNP 30V 3A TO92 datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 9.99"L X 5.99"W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
RES 111 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf