Stackpole Electronics Inc. RNF14BTC49R9
RNF14BTC49R9 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BTC49R9
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BTC49R9.pdf
Availability of RNF14BTC49R9
QUANTITY
RNF14BTC49R9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BTC49R9
Internal Part NumberEIS-RNF14BTC49R9
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BTC49R9
Related LinksRNF14B, RNF14BTC49R9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BTC49R9 Details Description
Related parts for RNF14BTC49R9
RES SMD 825 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 348 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FEMALE PANEL MT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 ESD 14NSOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.6M OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS 3.81MM VERT OR datasheet.pdf