Stackpole Electronics Inc. RNF14BTD825R
RNF14BTD825R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BTD825R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 825 OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BTD825R.pdf
Availability of RNF14BTD825R
QUANTITY
RNF14BTD825R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BTD825R
Internal Part NumberEIS-RNF14BTD825R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BTD825R
Related LinksRNF14B, RNF14BTD825R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BTD825R Details Description
Related parts for RNF14BTD825R
FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL VOUT 14-DFN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 48QFN datasheet.pdf
DRAWER 12.1X17.4X3.5" GREY datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
750 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
LED ARRAY WHITE datasheet.pdf
PIVOT PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS PIN datasheet.pdf