Stackpole Electronics Inc. RNF14BTE12K0
RNF14BTE12K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BTE12K0
Brief Description
RES 12K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BTE12K0.pdf
Availability of RNF14BTE12K0
QUANTITY
RNF14BTE12K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BTE12K0
Internal Part NumberEIS-RNF14BTE12K0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package5,000
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BTE12K0
Related LinksRNF14B, RNF14BTE12K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BTE12K0 Details Description
Related parts for RNF14BTE12K0
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
FUSE CERM 20A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 10% 1507 datasheet.pdf
CONN SSL PLUG 2POS 3.7MM SOLDER datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 90POS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 1.2A 169 MOHM datasheet.pdf