Stackpole Electronics Inc. RNF14BTE12K0
RNF14BTE12K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BTE12K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BTE12K0.pdf
Availability of RNF14BTE12K0
QUANTITY
RNF14BTE12K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BTE12K0
Internal Part NumberEIS-RNF14BTE12K0
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BTE12K0
Related LinksRNF14B, RNF14BTE12K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BTE12K0 Details Description
Related parts for RNF14BTE12K0
RES SMD 1.6K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 33M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 41POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC SMBJ datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 10A 33W datasheet.pdf