Stackpole Electronics Inc. RNF14BTE1K80
RNF14BTE1K80 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BTE1K80
Brief Description
RES 1.8K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BTE1K80.pdf
Availability of RNF14BTE1K80
QUANTITY
RNF14BTE1K80 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BTE1K80
Internal Part NumberEIS-RNF14BTE1K80
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package5,000
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)