Recom Power RPP50-4805S-1B
RPP50-4805S-1B picture photo
Mfg. Part Number
RPP50-4805S-1B
Brief Description
50W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS
Datasheet Download
RPP50-4805S-1B.pdf
Availability of RPP50-4805S-1B
QUANTITY
RPP50-4805S-1B Order Process
Ship out your order
Specifications of RPP50-4805S-1B
Internal Part NumberEIS-RPP50-4805S-1B
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.60" W x 0.45" H (50.8mm x 40.6mm x 11.4mm)
Operating Temperature-45°C ~ 81°C
Efficiency91.4%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RPP50-4805S-1B
Related LinksRPP50-4, RPP50-4805S-1B Datasheet, Recom Power Distributor
RPP50-4805S-1B Details Description
Related parts for RPP50-4805S-1B
TRANSFORMER AUDIO 500CT/3.2 IMP datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTR 10A datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RF MODULE BT V4.0 WLAN 5.8GHZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf