Stackpole Electronics Inc. HDM14JT7R50
HDM14JT7R50 picture photo
Mfg. Part Number
HDM14JT7R50
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.5 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
HDM14JT7R50.pdf
Availability of HDM14JT7R50
QUANTITY
HDM14JT7R50 Order Process
Ship out your order
Specifications of HDM14JT7R50
Internal Part NumberEIS-HDM14JT7R50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesHDM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient-500/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.071" Dia x 0.126" L (1.80mm x 3.20mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HDM14JT7R50
Related LinksHDM14, HDM14JT7R50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
HDM14JT7R50 Details Description
Related parts for HDM14JT7R50
FIXED IND 33NH 260MA 630 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN RING TERM #8 14-16AWG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES SMD 84.5KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 6X4X1" 5A MED datasheet.pdf