Stackpole Electronics Inc. RNF14BTE6K98
RNF14BTE6K98 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14BTE6K98
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.98K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14BTE6K98.pdf
Availability of RNF14BTE6K98
QUANTITY
RNF14BTE6K98 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14BTE6K98
Internal Part NumberEIS-RNF14BTE6K98
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14BTE6K98
Related LinksRNF14B, RNF14BTE6K98 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14BTE6K98 Details Description
Related parts for RNF14BTE6K98
IC DAC 10BIT QUAD VOUT 28-TSSOP datasheet.pdf
CONN SFP CAGE SINGLE PRESS-FIT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC LEVEL SHIFTER 13CH 24VQFN datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
IC TRANSLATOR UNIV FREQ 40VFQFN datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO-214AB datasheet.pdf
ZMOTION LENS CLIP-ON 10MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf