Stackpole Electronics Inc. RNF14DAD597R
RNF14DAD597R picture photo
Mfg. Part Number
RNF14DAD597R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 597 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNF14DAD597R.pdf
Availability of RNF14DAD597R
QUANTITY
RNF14DAD597R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14DAD597R
Internal Part NumberEIS-RNF14DAD597R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)597
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14DAD597R
Related LinksRNF14D, RNF14DAD597R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14DAD597R Details Description
Related parts for RNF14DAD597R
CARDEDGE 70POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPTICAL WIDE GAP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
BOX S STEEL NAT 3.5"L X 3.25"W datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 3.3VOUT SMD datasheet.pdf
IC ISOMODEM SYSTEM-SIDE 24TSSOP datasheet.pdf
RES 176K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf