TDK Corporation C1005Y5V1A224Z
C1005Y5V1A224Z picture photo
Mfg. Part Number
C1005Y5V1A224Z
Brief Description
CAP CER 0.22UF 10V Y5V 0402
Datasheet Download
C1005Y5V1A224Z.pdf
Availability of C1005Y5V1A224Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C1005Y5V1A224Z Order Process
Ship out your order
Specifications of C1005Y5V1A224Z
Internal Part NumberEIS-C1005Y5V1A224Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package10,000
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.022" (0.55mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1005Y5V1A224Z
Related LinksC1005Y5, C1005Y5V1A224Z Datasheet, TDK Corporation Distributor
C1005Y5V1A224Z Details Description
Related parts for C1005Y5V1A224Z
KIT DEV WIRELESS USB GAMING datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONTROL TEMP ANALOG/REL OUT 24V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
RES 200K OHM 1.5W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf