Stackpole Electronics Inc. RNF14DTC1K89
RNF14DTC1K89 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14DTC1K89
Brief Description
RES 1.89K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNF14DTC1K89.pdf
Availability of RNF14DTC1K89
QUANTITY
RNF14DTC1K89 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14DTC1K89
Internal Part NumberEIS-RNF14DTC1K89
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.89k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14DTC1K89
Related LinksRNF14D, RNF14DTC1K89 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14DTC1K89 Details Description
Related parts for RNF14DTC1K89
IDC CABLE - MDG36K/MC36F/MDK36K datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 39POS R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20UNF 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 3.4A 48 MOHM SMD datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf
MICROSWITCH T1 2A 250V 3 SPEC datasheet.pdf