Stackpole Electronics Inc. RNF14DTC35K7
RNF14DTC35K7 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14DTC35K7
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 35.7K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNF14DTC35K7.pdf
Availability of RNF14DTC35K7
QUANTITY
RNF14DTC35K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14DTC35K7
Internal Part NumberEIS-RNF14DTC35K7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14DTC35K7
Related LinksRNF14D, RNF14DTC35K7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14DTC35K7 Details Description
Related parts for RNF14DTC35K7
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER CK505 64TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SL 5.08HC/21/180LF 3.2SN BK BX datasheet.pdf
CONN HDR 60POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 58POS 1MM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.36UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf