Stackpole Electronics Inc. RNF14FAC226K
RNF14FAC226K picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FAC226K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 226K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FAC226K.pdf
Availability of RNF14FAC226K
QUANTITY
RNF14FAC226K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FAC226K
Internal Part NumberEIS-RNF14FAC226K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)226k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FAC226K
Related LinksRNF14F, RNF14FAC226K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FAC226K Details Description
Related parts for RNF14FAC226K
RELAY OPTO 400V 150MA 6-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CABLE 20COND 12AWG BLACK 2000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CHISEL 30 1.0MM datasheet.pdf