Stackpole Electronics Inc. RNF14FAC48R7
RNF14FAC48R7 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FAC48R7
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 48.7 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FAC48R7.pdf
Availability of RNF14FAC48R7
QUANTITY
RNF14FAC48R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FAC48R7
Internal Part NumberEIS-RNF14FAC48R7
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)48.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FAC48R7
Related LinksRNF14F, RNF14FAC48R7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FAC48R7 Details Description
Related parts for RNF14FAC48R7
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
BATTERY ALKALINE 1.5V AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf