Stackpole Electronics Inc. RNF14FAC75R0
RNF14FAC75R0 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FAC75R0
Brief Description
RES 75 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FAC75R0.pdf
Availability of RNF14FAC75R0
QUANTITY
RNF14FAC75R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FAC75R0
Internal Part NumberEIS-RNF14FAC75R0
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)75
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FAC75R0
Related LinksRNF14F, RNF14FAC75R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FAC75R0 Details Description
Related parts for RNF14FAC75R0
CAP CER 4.7UF 16V X7R 1210 datasheet.pdf
PRESSURE SENSOR GAUGE AXL 4SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/3V 0.3A 8LFCSP datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf