Stackpole Electronics Inc. RNF14FAD1R00
RNF14FAD1R00 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FAD1R00
Brief Description
RES 1 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FAD1R00.pdf
Availability of RNF14FAD1R00
QUANTITY
RNF14FAD1R00 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FAD1R00
Internal Part NumberEIS-RNF14FAD1R00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesRNF
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FAD1R00
Related LinksRNF14F, RNF14FAD1R00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FAD1R00 Details Description
Related parts for RNF14FAD1R00
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
LEGEND PANEL SQUARE TRANSPARENT datasheet.pdf
RES 267 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 5V 75KSPS T/H 8-DIP datasheet.pdf
EVAL MOD FOR THS4504 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO247AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 7.5A IPAK datasheet.pdf
MOLDED PARTS datasheet.pdf
RES SMD 0.62 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf