Stackpole Electronics Inc. RNF14FTC19K6
RNF14FTC19K6 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTC19K6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.6K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTC19K6.pdf
Availability of RNF14FTC19K6
QUANTITY
RNF14FTC19K6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTC19K6
Internal Part NumberEIS-RNF14FTC19K6
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTC19K6
Related LinksRNF14F, RNF14FTC19K6 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTC19K6 Details Description
Related parts for RNF14FTC19K6
CAP MICA 470PF 5% 1KV SMD datasheet.pdf
RES SMD 17.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 200V X7R 1825 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 26POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 125MSPS 48VQFN datasheet.pdf
TIMER SS STAR DELTA 8PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 121 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SNSW 10A 1-4 NONE datasheet.pdf