Vishay/BCcomponents SFR2500008250FA500
SFR2500008250FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR2500008250FA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 825 OHM 0.4W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR2500008250FA500.pdf
Availability of SFR2500008250FA500
QUANTITY
SFR2500008250FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR2500008250FA500
Internal Part NumberEIS-SFR2500008250FA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)825
Tolerance±1%
Power (Watts)0.4W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR2500008250FA500
Related LinksSFR250000, SFR2500008250FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR2500008250FA500 Details Description
Related parts for SFR2500008250FA500
IC LOAD SWITCH INT 8VIN SSOT-6 datasheet.pdf
IC CNTRLR HOTSWAP PCIDUAL 16SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
DIE SET 2 MINI MAG datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf