Stackpole Electronics Inc. RNF14FTC43R2
RNF14FTC43R2 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTC43R2
Brief Description
RES 43.2 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTC43R2.pdf
Availability of RNF14FTC43R2
QUANTITY
RNF14FTC43R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTC43R2
Internal Part NumberEIS-RNF14FTC43R2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTC43R2
Related LinksRNF14F, RNF14FTC43R2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTC43R2 Details Description
Related parts for RNF14FTC43R2
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
IC AMP XDSL LINE DRV DUAL20TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS 3.3V .05 SL datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100 STR 15AU datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 130A TO-247 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
RES 59 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 0.01UF 1206 datasheet.pdf