Stackpole Electronics Inc. RNF14FTC54K9
RNF14FTC54K9 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTC54K9
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 54.9K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTC54K9.pdf
Availability of RNF14FTC54K9
QUANTITY
RNF14FTC54K9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTC54K9
Internal Part NumberEIS-RNF14FTC54K9
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTC54K9
Related LinksRNF14F, RNF14FTC54K9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTC54K9 Details Description
Related parts for RNF14FTC54K9
IC REG LDO 3.3V 0.15A 6WSON datasheet.pdf
KIT datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:12 200MHZ 32TQFP datasheet.pdf
IC FPGA 320 I/O 484CSPBGA datasheet.pdf
RELAY SSR SIP 6A 100V datasheet.pdf
IC DRIVER VIDEO LPF HVSOF6 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC REG INTERNAL BOOST 32TQFN datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 26POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
FIXED INDUCT 15UH 2.5A 98 MOHM datasheet.pdf