Stackpole Electronics Inc. RNF14FTC665K
RNF14FTC665K picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTC665K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 665K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTC665K.pdf
Availability of RNF14FTC665K
QUANTITY
RNF14FTC665K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTC665K
Internal Part NumberEIS-RNF14FTC665K
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)665k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTC665K
Related LinksRNF14F, RNF14FTC665K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTC665K Details Description
Related parts for RNF14FTC665K
CONN PC PIN CIRC .020DIA TINLEAD datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
LED BLINKING RED DIFF 3MM T/H datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
TM3000/4000 ADPT AP105 APPS datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf