Stackpole Electronics Inc. RNF14FTC6R98
RNF14FTC6R98 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTC6R98
Brief Description
RES 6.98 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTC6R98.pdf
Availability of RNF14FTC6R98
QUANTITY
RNF14FTC6R98 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTC6R98
Internal Part NumberEIS-RNF14FTC6R98
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTC6R98
Related LinksRNF14F, RNF14FTC6R98 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTC6R98 Details Description
Related parts for RNF14FTC6R98
THERMISTOR NTC 3.3K OHM 5% 0402 datasheet.pdf
GUIDE LIGHT 1.5MM 1POS datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 14A TO-3 datasheet.pdf
RES 2.55M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT152 TYPE D 15POS datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 30.9 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf