Stackpole Electronics Inc. RNF14FTC7K50
RNF14FTC7K50 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTC7K50
Brief Description
RES 7.5K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTC7K50.pdf
Availability of RNF14FTC7K50
QUANTITY
RNF14FTC7K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTC7K50
Internal Part NumberEIS-RNF14FTC7K50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTC7K50
Related LinksRNF14F, RNF14FTC7K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTC7K50 Details Description
Related parts for RNF14FTC7K50
IC VREF SERIES 10V 8DIP datasheet.pdf
IC VOLTAGE MON DUAL W/SUP 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 8PWR 12SGL 1.57MM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
VARISTOR 212V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 24AWG 328.1' datasheet.pdf
IC HEX INVERTER UNBUFF 14DHVQFN datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf