Stackpole Electronics Inc. RNF14FTC8R25
RNF14FTC8R25 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTC8R25
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.25 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTC8R25.pdf
Availability of RNF14FTC8R25
QUANTITY
RNF14FTC8R25 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTC8R25
Internal Part NumberEIS-RNF14FTC8R25
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.25
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTC8R25
Related LinksRNF14F, RNF14FTC8R25 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTC8R25 Details Description
Related parts for RNF14FTC8R25
RES SMD 82.5 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH SPDT 15A PNL MNT PLUNGER datasheet.pdf
SHEETING REFLECTIVE 3" X 5YD datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 50ppm 9pF 90 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IDC SOCKET .100" 12POS datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 20A AC datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 20POS DUAL PCB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
11P CST100 SHRD HDR ASSY R/A datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS 0.8MM SMD datasheet.pdf