Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD10K7
RNF14FTD10K7 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD10K7
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD10K7.pdf
Availability of RNF14FTD10K7
QUANTITY
RNF14FTD10K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD10K7
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD10K7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNF General Purpose and Precision Metal Film Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD10K7
Related LinksRNF14F, RNF14FTD10K7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD10K7 Details Description
Related parts for RNF14FTD10K7
JUMPER-H1506TR/A3049W/X 10" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
IC INVERTER UNBUFFERED 5-SSOP datasheet.pdf
END CAP GREY BACK MNT 2PCS datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
PLUG HE14 IDC 180 3 P AWG 26-24 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X6S 0805 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 400V 100MA SM6 datasheet.pdf