Vishay/Dale D55342E07B158BRT5
D55342E07B158BRT5 picture photo
Mfg. Part Number
D55342E07B158BRT5
Brief Description
RES SMD 158K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
D55342E07B158BRT5.pdf
Availability of D55342E07B158BRT5
QUANTITY
D55342E07B158BRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of D55342E07B158BRT5
Internal Part NumberEIS-D55342E07B158BRT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D55342E07B158BRT5
Related LinksD55342E0, D55342E07B158BRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
D55342E07B158BRT5 Details Description
Related parts for D55342E07B158BRT5
IDC CABLE - MKC50K/MC50G/MCE50K datasheet.pdf
CONN RECEPT 22POS W/RAMP SL-156 datasheet.pdf
PGS SHEET 90X115MM W/POLYESTER datasheet.pdf
RES SMD 7.15 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 79A D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 20A AC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 4DIP datasheet.pdf
IMPACT ORTHO BP 3X6 GL ENDWALL - datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC NFC/RFID TAG 16KB EEPROM 8TSS datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD80 datasheet.pdf