Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD10K7
RNF14FTD10K7 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD10K7
Brief Description
RES 10.7K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD10K7.pdf
Availability of RNF14FTD10K7
QUANTITY
RNF14FTD10K7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD10K7
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD10K7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRNF General Purpose and Precision Metal Film Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD10K7
Related LinksRNF14F, RNF14FTD10K7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD10K7 Details Description
Related parts for RNF14FTD10K7
CAP ALUM 47UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 24V datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 64 POS .236 SMD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100X.200 datasheet.pdf
IC FPGA 1164 I/O 1696FCBGA datasheet.pdf
Connector Receptacle 51 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
Connector Socket 31 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf