Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD19R1
RNF14FTD19R1 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD19R1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.1 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD19R1.pdf
Availability of RNF14FTD19R1
QUANTITY
RNF14FTD19R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD19R1
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD19R1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRNF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD19R1
Related LinksRNF14F, RNF14FTD19R1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD19R1 Details Description
Related parts for RNF14FTD19R1
JUMPER-H1506TR/A3048G/H1506TR12" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Plug USB - micro B 2.0 5 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
HEATSHRINK 1 1/2"-48" BLACK datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000 MHZ LVCMOS SMT datasheet.pdf
26500 3C 2#16 1#2 P BY PLUG LC datasheet.pdf
CAP 1000 UF 20% 6.3 V datasheet.pdf