Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD1K18
RNF14FTD1K18 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD1K18
Brief Description
RES 1.18K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD1K18.pdf
Availability of RNF14FTD1K18
QUANTITY
RNF14FTD1K18 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD1K18
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD1K18
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD1K18
Related LinksRNF14F, RNF14FTD1K18 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD1K18 Details Description
Related parts for RNF14FTD1K18
IC LINE INTERFACE SLIC PLCC-28 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf