Stackpole Electronics Inc. RNF14FTD1R07
RNF14FTD1R07 picture photo
Mfg. Part Number
RNF14FTD1R07
Brief Description
RES 1.07 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNF14FTD1R07.pdf
Availability of RNF14FTD1R07
QUANTITY
RNF14FTD1R07 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNF14FTD1R07
Internal Part NumberEIS-RNF14FTD1R07
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.07
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNF14FTD1R07
Related LinksRNF14F, RNF14FTD1R07 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNF14FTD1R07 Details Description
Related parts for RNF14FTD1R07
BOARD TERM MINI TURRET 25 POS datasheet.pdf
IC SUPERVISOR NOVRAM/EE 20-TSSOP datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
CONN HEADR 20POS .100" R/A datasheet.pdf